افزایش ۳۰۰ درصدی موارد مرگ کرونایی در خوزستان

اهواز خبر۱۴؛ رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: آمار مرگ بیماران کرونایی در خوزستان در طول یک هفته از پنج نفر به ۲۰ نفر یعنی ۳۰۰ درصد افزایش یافته که این موضوع نگران کننده است.

افزایش ۳۰۰ درصدی موارد مرگ کرونایی در خوزستان

دکتر سیدمحمد علوی روز شنبه در نشست ستاد مدیریت کرونا، در محل استانداری بیان کرد: در طول یک روز حدود چهار هزار و ۲۶۹ نفر مراجعه کننده به مراکز منتخب نمونه گیری خوزستان داشتیم که بیشترین آمار به ترتیب در شهرستان های اهواز، باغملک، هویزه، باوی، دهدز و اندیکا بوده است.

وی گفت: اکنون از هر ۱۰۰ نفری که تست می گیریم، تست ۶۰ نفر مثبت است در حالی که یک ماه پیش این آمار به مراتب پایین‌تر بود که نشان دهنده رشد سریع ویروس در چرخه طبیعت ما است.

وی افزود: موارد بیماری مبتلا به کرونا در خوزستان در هفته منتهی به ۱۵ بهمن نسبت به هفته قبل آن ۳۸۹ درصد، و موارد بستری نیز ۲۶۹ درصد بیشتر شده است. همچنین روند بیماران بستری در آی سی یو ۶۳ درصد و میزان تست‌ها ۱۹۰ درصد افزایش یافته است.

علوی بیان کرد: اگرچه میزان کشندگی سویه اُمیکرون حدود ۳.۴ درصد رشد داشته ولی خوشبختانه آهنگ واکسیناسیون در خوزستان نسبت به هفته گذشته افزایشی است.

وی افزود:سرعت پیدایش بیماری در طبیعت ما از ۲.۷ درصد در ۲هفته قبل، اکنون به ۵۹.۸ درصد رسیده یعنی در کمتر از یک ماه میزان پراکندگی ویروس در جامعه ۲۰ برابر بیشتر شده است لذا رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی مهمترین راه برای جلوگیری از گسترش ویروس است.

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: تماس با افراد مبتلا به کرونا در خانواده، دورهمی خانوادگی، اصناف و ادارات، تردد مکرر درون شهری، شرکت در آیین‌ها و سابقه مسافرت به خارج از شهر، از مواردی است که احتمال ابتلا را بیشتر می‌کند و اگر بخواهیم بیماری را کنترل کنیم باید به این موارد توجه ویژه داشته باشیم.

وی بیان کرد: تاکنون ۶ میلیون و ۷۰۸ هزار و ۹۰۴ دُز واکسن کرونا در خوزستان تزریق شده که پوشش نوبت اول ۸۴.۴ درصد، نوبت دوم ۷۱.۱ و نوبت سوم ۲۴.۷ (در افراد بالای ۱۸ سال) است. همچنین ۱۵ درصد در نوبت دوم و ۵۴ درصد در نوبت سوم تاخیر داریم. 

علوی گفت: سرعت واکسیناسیون در نوبت اول، دوم و سوم در خوزستان به ترتیب ۰.۱، ۰.۱ و ۰.۴ درصد است که در مجموع وضعیت خوبی نیست.

وی ادامه داد: بررسی میدانی نشان می‌دهد وضعیت رعایت ماسک در خوزستان ۴.۳ درصد نسبت به هفته قبل کاهش یافته یعنی از ۵۰ به ۴۵.۷ درصد رسیدیم. همچنین رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مطب های استان حدود ۸۷.۱ درصد است.

وی افزود: با وجود اینکه از رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در خوزستان راضی نیستیم اما وضعیت ما در همه شاخصه‌ها به غیر از واکسیناسیون از متوسط کشوری بالاتر است. پوشش واکسیناسیون در خوزستان نسبت به کل جمعیت ۶۴ درصد بوده اما متوسط کشوری ۸۸ درصد است. همچنین پوشش واکسیناسیون دانش آموزان خوزستان به طور متوسط ۸۹.۹ درصد است.

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت:رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در دفاتر اسنادرسمی، استخرها، باشگاه‌های ورزشی، هتل و مراکز اقامتی، پاساژها، نانوایی ها، مساجد و رستوران‌های خوزستان خیلی مناسب نیست و کانون های خطر کرونا محسوب می‌شوند.

وی بیان کرد: متوسط رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به ویژه نصب تهویه مناسب در دفاتر پیشخوان، دفاتر قضایی و دفاتر اسناد رسمی خوزستان به ترتیب ۷۴، ۶۹ و ۳۵ درصد است.

علوی به کنترل مرزهای زمینی خوزستان در ۲ هفته اخیر اشاره کرد و ادامه داد: در این بازه زمانی ۲۳ فرد ایرانی با تست مثبت از مرز چذابه وارد کشور شدند، در حالی که قرار بود این افراد در بستان نگهداری شوند تنها ۹ نفر آنها یک شب ماندند؛ همچنین در مرز شلمچه ۲۱۹ مورد مثبت داشتیم که در نقاهتگاه قرنطینه نشدند در حالی که قرنطینه کردن بیماران در مرزها جزو مصوبات ستاد ملی است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در مرزهای دریایی خوزستان افزود: در این بازه زمانی حدود ۱۹۷ کشتی در بندر امام خمینی(ره) بازرسی و از چهار هزار و ۸۸ خدمه کشتی‌ها تست گرفته شد که خوشبختانه هیچ مورد مثبتی نداشتیم. مبدا بیشتر این کشتی ها امارات، برزیل و تایلند بود.

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: اکنون ۶۱ درصد تست‌های پی.سی.آر در خوزستان مثبت هستند در حالی که این میزان قبلا پایین‌تر بود. همچنین ۱۵.۶ درصد تست‌های رپید در خوزستان مثبت می‌شود.در ۲ هفته گذشته، شاخص‌های ما در طرح شهید سلیمانی افت کرده که دلیل عمده آن کمبود امکانات است. 

هم اکنون یک شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز، ۹ شهرستان نارنجی، ۱۵ شهرستان زرد و ۲ شهرستان آبی کرونایی هستند.