برای بهبود وضع کارگران باید به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم.(روزجهانی کار و کارگر)

برای بهبود وضع کارگران باید به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم. «روزجهانی کار و کارگر بسمه تعالی دست هایت که آیینه تلاش روزگارند پر برکت باد! کارگر واژه‌ایست که به هر دلیل مترادف آن در فرهنگ ما زحمت است و تلاش. واژه‌ای که از آن روزی حلال و فرزندان پاک قدم به عرصه جامعه

برای بهبود وضع کارگران باید به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم.(روزجهانی کار و کارگر)

 

برای بهبود وضع کارگران باید به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم.

بسمه تعالی
دست هایت که آیینه تلاش روزگارند پر برکت باد!
کارگر واژه‌ایست که به هر دلیل مترادف آن در فرهنگ ما زحمت است و تلاش. واژه‌ای که از آن روزی حلال و فرزندان پاک قدم به عرصه جامعه می‌گذارند. یازدهم اردیبهشت ماه روز جهانی کار و کارگر فرصت مناسبی است که از کارگران زحمتکش، پر توان و تلاش گر که با همت والای خود چرخ صنعت و تولید را به گردش در می‌آورند و کار را عبادت و تلاش خود را در سرنوشت ملت و کشور موثر می‌دانند تجلیل و قدردانی گردد.
بی تردید رمز پیشرفت و توسعه پایدار یک کشور و یک تمدن در تجلی استعدادها و سرمایه انسانی تلاشگر و کارآمد، قوت و قدرت جسم، شور و نشاط و امید، اندیشه خلاق و نبوغ سرشار است و کارگر به عنوان نیروی محرکه چرخه اقتصاد نقش برجسته و ویژه‌‏ای در این عرصه دارد.


اینجانب فرا رسیدن روز کار و کارگر، روز تجلیل از پیشتازان توسعه و پیشرفت در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام “اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ” مزین شده را به تمامی کارگران اندیشمند، خلاق و پرتلاش میهن اسلامی به ویژه کارگران زحمتکش حوزه انتخابیه صمیمانه تبریک می‌گوییم و آرزوی سلامتی ایشان را از خداوند سبحان خواستارم.
اولین روز از ماه “می” هر سال در تقویم میلادی که در تقویم هجری شمسی معمولاً با روزهای ۱۱ یا ۱۲ اردیبهشت ماه مصادف می‌شود، روز جهانی کار و کارگر نام دارد.
کارگران بازوان حرکت هر جامعه‌ای به سوی رشد، تعالی و شکوفایی هستند بی شک همه پیشرفت‌های حاصل در مسیر زندگی نشات گرفته از رشد و پویایی فکر و گسترش اندیشه‌ورزی است و در هر جامعه‌ای که از فرصت اندیشه و بازوی هنرمند کارگران بهتر استفاده شود توسعه و پیشرفت، رونقی دو چندان دارد.راه برای سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش تولید، در دوره پسابرجام گشوده شده و امروز نیازمند کار و تولید کارگران کشور هستیم و این دو بدون سرمایه و تکنولوژی امکان‌پذیر نیست. باید خاطر نشان کرد که بدون سرمایه گذاری و اقتصاد دانش بنیان، نمی توانیم در عرصه کار و تولید موفق شویم. . یک بنگاه اقتصادی بدون رقابت با جهان و قدرت‌های اقتصادی نمی‌تواند موفق و با دوام باشد.
امروز بنگاه‌های اقتصادی کشورمان در سطح جهانی در حال رقابت با رقبای خود هستند، شرکت‌های ایرانی باید قدرت و توان رقابت خود را در مقابل شرکت‌های بزرگ جهانی ارتقاء دهند و اگر می‌خواهیم که از لحاظ اقتصادی درآمد و ثروت خود را افزایش داده و در کنار آن وضع کارگران بهبود یابد، باید به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم. اگر نتوانیم با دنیا رقابت کنیم، نخواهیم توانست بازار صادراتی منطقه و جهان را از آن خود کنیم و اگر نتوانستیم بازار صادراتی را در اختیار بگیریم، نمی‌توانیم سطح تولید خود را از لحاظ کمی و کیفی افزایش دهیم. در طول این سال‌ها همواره آمار متقاضیان کار بالا و توان اقتصادی برای جذب کارگر ساده و حتی متخصصان فراهم نبوده و این باعث یک ناامنی در بخش اشتغال شده که برای رفع آن، باید زمینه را برای اشتغال بیشتر فراهم کرد که به تبع آن، جایگاه و شأن کارگر نیز ارتقاء می‌یابد
همانگونه که در اقتصاد باید رقابت وجود داشته باشد، باید شرایطی فراهم شود که کارگران نیز برای انتخاب شغلی در شأن خود، قدرت انتخاب داشته باشند. باید شرایطی در کشور فراهم شود تا کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری هستند آینده روشنی را پیش روی خود مشاهده کنند و آرامش اقتصاد به آن است که تورم در سطح قابل قبولی باشد. تکیه دولت و مجلس از لحاظ اجتماعی و سیاسی بر قشرعظیم کارگران کشور است.
تداوم روند کاهش نرخ تورم برای اقتصاد بسیار حائز اهمیت است اگر بخواهیم اقتصاد کشور پیشرفت نموده و کارگر در کارخانه، خانه و خیابان از امنیت فکری و شغلی برخوردار باشد، باید شاخص‌های کلان اقتصادی کشورمان در مسیر درست قرار بگیرد. باید اذعان داشت که اقتصاد کشور درست نمی‌شود مگر اینکه از قدرت جذب سرمایه برخوردار باشیم. اگر زمانی می‌بایست دست دراز کرده و فناوری‌های پیشرفته را از کشورهای دیگر دریافت می‌کردیم، اما امروز چنین نیست و خودمان فناوری‌های پیشرفته در اختیار داریم و می‌توانیم برای ارتقاء هر چه بیشتر این فناوری‌ها، با سایر کشورها تعامل کنیم.
اگر بتوانیم تورم را به صورت کاهنده ادامه داده، رونق اقتصادی بوجود آوریم و رشد اقتصادی متناسب داشته باشیم و در کنار آن، سرمایه داخلی و خارجی را جذب کرده و بانک‌ها را در مسیر رونق اقتصادی فعال کنیم می‌توانیم به یک قدرت بزرگ اقتصادی تبدیل شویم. دولت و مجلس میبایستی اهتمام ویژه‌ای برای رونق اقتصادی و تولید داشته و کارگران جایگاه مناسب خود را به دست آورند. به حول و قوه الهی دولت و مجلس خدمتگزار روز به روز در مسیر پیشرفت کشور عزیزمان تلاش کرده و آینده‌ای آبادتر برای کشور و اقتصاد ایجاد خواهد شد ونمایندگان منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی در این زمینه پشتیبان و حامی کارگران خواهند بود (برنامه‌های مصوب مجلس آورده شود).
در ماه اعیاد عزیزی چون بعثت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام (ص) می‌باشیم پیامبر اکرم (ص) به ما آموختند که کار عیب نیست بلکه فخر انسان است و کار سرمایه جاودانه بشریت و نیروی بزرگی برای حرکت جامعه به سمت تعالی است. پیامبر اسلام(ص) به ما آموختند که باید در برابر کارگر سر تعظیم فرود آوریم و در همه کارهایمان نظم و انضباط داشته باشیم و نیز به ما آموختند که باید در کار دقت و صداقت داشته باشیم و در همه کارها خدا را ناظر و حاضر ببینیم. مکتب بزرگ اسلام و قرآنی که در شب بعثت نازل شد و با فریاد «اقرأ» جهانی را به حرکت درآورد، به ما آموخت که از راه علم و دانش به تعالی دست یابیم و علم باعث قدرت و سلطه بر جامعه و جهان خواهد شد. اینجانب به عنوان نماینده مردم در مجلس و عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی روز معلم را به همه معلمان و همه ملت ایران عزیز اسلامی تبریک می‌گویم، معلمین بر همه ما حق دارند و آنها راه زندگی و دین را به ما نشان دادند با عنایت به نزدیکی ایام برگزاری انتخابات شکوهمند ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۹ اردیبهشت ماه ان شاءالله مردم شریف ایران اسلامی با حضور پر شور در پای صندوق‌های رای بار دیگر وحدت و انسجام خود را به منصه ظهور بگذارند.»


مریم مقدمی اصل