دست‌درازی حفاران غیرمجاز به محوطه باستانی منجنیق

اهواز خبر۱۴؛ یک دوستدار میراث فرهنگی می‌گوید: پیش از آن که اعتبار لازم برای تحقیقات‌ و کاووش در محوطه باستانی منجنیق فراهم آید حفاری‌های غیرمجاز در بخش‌هایی از این محوطه تاریخی با هدف کشف و خروج اشیای تاریخی و فرهنگی صورت می‌گیرد.

دست‌درازی حفاران غیرمجاز به محوطه باستانی منجنیق

نسرین کریمی  گفت: اگرچه اقدامات کور و ناآگاهانه حفاران غیرمجاز به این محوطه آسیب رسانده؛ اما واضح است که حفاظت از آثار نهفته در خاک این محوطه و مطالعه و کشف علمی آنها علاوه بر حل مسایل مهمی درباره تاریخ و فرهنگ ایران، توسعه گردشگری و در نتیجه رونق اقتصادی برای این منطقه به ارمغان می‌آورد.

وی افزود: همچنین در جریان کاوش‌های باستان‌شناسی می‌توان مجموعه بی‌نظیر از آثار تاریخی را کشف کرد و در معرض دید و نظر پژوهشگران و علاقه‌مندان قرار داد.

«منجنیق» ‌شهری باستانی بازمانده از دوره ساسانی در اطراف شهرستان باغملک و در مجاورت رودخانه ابوالعباس قرار گرفته است. آثار تاریخی موجود در این محوطه باستانی شامل پل تاریخی ساخته شده از سنگ و ساروج و سنگ آسیابی متعلق به دوران ساسانی تا اسلامی است. به استناد برخی شواهد موجود در منطقه، همچون آسیاب، برخی از باستان‌شناسان معتقد به وجود شهری تاریخی در دل خاک این محوطه تاریخی هستند. این در حالی است که این محوطه با برخورداری از چنین قدمتی تا به حال در فهرست آثار ملی کشور به ثبت نرسیده است.

او با تاکید بر اینکه انجام کاوش‌های علمی و باستان‌شناسی برای شناسایی بهتر و کشف آثار تاریخی در این شهرستان امری ضروری است، خاطرنشان کرد: با کاوش در محوطه تاریخی و کشف آثار می‌توان تا حد زیادی از تخریب و دست‌درازی به این محوطه جلوگیری کرد.

کریمی با بیان اینکه اداره میراث فرهنگی به تنهایی قادر به حفظ این هویت ملی و آثار تاریخی آن نخواهد بود، گفت: حراست از عهده این اداره به دلیل محدودیت یگان حفاظت از عهده میراث فرهنگی خارج است و به همین دلیل حفاظت از این محوطه باستانی به شدت همکاری و مشارکت مردمی را می‌طلبد.

این دوستدار میراث فرهنگی با اشاره به اینکه تعداد نیرو و امکانات لازم برای مقابله با حفاران غیرمجاز در این شهرستان کم و محدود است، بیان کرد: فرهنگ‌سازی در این بین شاید بهترین راهکار برای مقابله با دست‌درازی‌ها به آثار تاریخی این محوطه باشد.

 یکی از مناطق مهم تاریخی شهرستان باغملک «منجنیق» است. آثار باقی‌مانده در این منطقه به دوران ساسانی متعلق‌اند و پل‌ها و ساختمان‌های آن هنوز وجود دارند که نشان از وجود شهرنشینی در آن منطقه است. مقدسی در کتاب «آفرینش تاریخ» خود در قرن سوم هجری قمری به وجود شهری به نام «اوربه» اشاره می‌کند که در حال حاضر در منطقه‌ «منجنیق» است.

این شهر به مرور زمان بر اثر حوادث طبیعی ویران شد ولی آثاری از دوره‌ ساسانی و پس از آن در این منطقه پیدا شده است. این شهر تاریخی هنوز در فهرست آثاری ملی ثبت و مرمت نشده است. 

در این شهر سفال‌هایی از دوره‌های اشکانی، ساسانی، سلجوقی و صفوی پیدا شده است که نشان از اهمیت تاریخی آن دارد. شهر منجنیق به حضرت ابراهیم (ع) و داستان رهایی او از آتش نسبت داده می‌شود.

مردم این منطقه به انتساب این شهر به شهر حضرت ابراهیم (ع) معتقدند. علاوه بر این، بقعه‌ای در این شهر به نام «شاه رودبند» وجود دارد که طبق اعتقاد مردم، قدمگاه حضرت ابراهیم (ع) است. همچنین در این منطقه تلی از خاکستر دیده می‌شود که درون آن خاکستر سیاهی وجود دارد که به باور مردم منطقه خاکستر همان آتشی است که برای حضرت ابراهیم (ع) سرد شد./ایسنا