کشف ۲ شیء عیلامی در شوش

اهواز خبر۱۴؛ فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان گفت: ۲ پیکرک سفالی مربوط متعلق به دوران عیلامی به صورت تصادفی در یکی از زمین‌های کشاورزی بخش مرکزی شوش کشف شد.

کشف ۲ شیء عیلامی در شوش

به‌گزارش روز دوشنبه اهواز خبر۱۴ به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، سرهنگ رامین مکناوی افزود: آثار کشف شده طی صورت جلسه‌ای تحویل کارشناس اموال فرهنگی شوش شد و متعاقب آن بررسی‌های کارشناسی روی آن‌ها صورت گرفت.

وی با بیان اینکه این شهر یکی از مراکز تمدن عیلام و از کهن‌ترین شهرهای جهان است افزود: پس از دریافت نظریه کارشناسی، مشخص شد که این دو شیء، بخشی از دو پیرک سفالی متعلق به دوران عیلام هستند.

مکناوی با اشاره به ظرفیت های غنی میراث تاریخی شوش ادامه داد: در این شهر تاریخی تا کنون از دوره‌های دیگر تاریخی ایران مثل ساسانیان و دوره اسلامی، آثار و مدارک فرآوانی بدست آمده ‌است.

تا کنون پیکرک های مشابهی نیز در حفاری های این منطقه کشف شده است که تعدادی از این پیکرک ها هم اکنون در موزه هفت تپه به نمایش عمومی گذاشته شده است.

شوش، یکی از شهرهای استان خوزستان و مرکز شهرستان شوش است. این شهر قدیمی‌ترین شهر ایران است.

شوش از اوایل هزارهٔ چهارم ق. م، موجودیت خویش را در صحنه تاریخ نشان داده و از همان ابتدا به عنوان مرکزی هنری، صنعتی، تجاری و سیاسی محسوب می‌شده‌ است. شهر شوش، در زمان ایلامی‌ها به خاطر همین موقعیت ویژه، به عنوان پایتخت سیاسی‌مذهبی انتخاب شد و تا سال ۶۴۰ ق. م که این شهر توسط آشور بانیپال، پادشاه آشور، ویران شد، اهمیت خود را حفظ کرده بود.