صدور هشدار زرد هواشناسی و دریایی در خوزستان

اهواز خبر۱۴؛ اداره کل هواشناسی خوزستان نسبت به ناپایداری جوی دو اطلاعیه هشدار سطح زرد صادر کرد.

صدور هشدار زرد هواشناسی و دریایی در خوزستان

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت : از ظهر روز جمعه ۲۹/۰۲/۱۴۰۲ تا اواخر روز یکشنبه ۳۱/۰۲/۱۴۰۲ شاهد ورود سامانه بارشی و بالا بودن ضرایب ناپایداری و وزش باد متوسط تا شدید در استان خواهیم بود.

محمد سبزه زاری افزود : این شرایط موجب رگبار باران همراه با رعد و برق، وزش باد متوسط تا شدید گاهی تندباد‌های لحظه‌ای و احتمال برخاستن گردوخاک همرفتی و موقت خواهد شد.

وی گفت : در این مدت احتمال لغزندگی و احتمال کاهش شعاع دید در جادهها، اختالل در سفر‌های بین شهری بویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی ،احتمال آبگرفتگی معابر بصورت محدود، احتمال تاخیر در پرواز، کاهش دید ناشی از گردوخاک و شکستن شاخه درختان وجود دارد .

سبزه زاری افزود : احتیاط در سفر‌های برون شهری، لایروبی کانال‌ها و آبروها، احتیاط در فعالیت کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچرو، احتیاط
در عبور از حاشیه مسیلها، اقدامات الزم برای فعالیت‌های عمرانی و بتن ریزی، تمهیدات لازم در جهت حفظ ماشین آلات کشاورزی ضروری است .

مدیرکل هواشناسی خوزستان همچنین با اعلام هشدار هواشناسی دریایی سطح زرد گفت : از ظهر وقت پنجشنبه ۲۸/۰۲/۱۴۰۲ تا اواخر وقت یکشنبه ۳۱/۰۲/۱۴۰۲ شاهد افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع موج در شمال خلیج فارس و مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان خواهیم بود .

وی افزود : در این شرایط احتمال غرق شدن شناگران و شناور‌های سبک، تفریحی، احتمال اختالل در ورود و خروج شناور‌ها به بندرگاه، احتمال پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی وجود دارد و توصیه می شود از عملیات تفریحی، بویژه غواصی و شنا، محدودیت در سفر‌های دریایی با شناور سبک، محدودیت در فعالیت‌های دریایی از جمله ورود و خروج کشتی به بنادر و احتیاط در صیادی بویژه در فراساحل احتیاط شود.